Stan deweloperski czy jednak wykończenie pod klucz?

stan deweloperski

Bardzo często słyszy się o mieszkaniach w stanie „deweloperskim” lub wykończonych „pod klucz”. Cóż tak naprawdę oznacza ten owiany tajemnicą stan deweloperski? Jak prezentuje się mieszkanie pod klucz? Czy zawsze są to wyłącznie cztery ściany, czy też można oczekiwać czegoś więcej?

Na rynku deweloperskich większość mieszkań w standardzie ma wykończenie deweloperskie. Tak więc ceny za metr kwadratowy podawane na stronach poszczególnych inwestorów dotyczą właśnie stanu surowego mieszkania. Wielu z nich udostępnia możliwość wykończenia pod klucz, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Oczywiście jest to bardzo wygodne rozwiązanie i często opłacalne, ponieważ podstawowa wersja wykończenia zwiększa koszt za metr: od opcji promocyjnej – gratisowej do około 500 zł. Wersja premium potrafi dobić nawet do 2000 złoty więcej za metr kwadratowy. Jednak biorąc pod uwagę czas jaki poświęcimy na samodzielne szukanie materiałów, zatrudnienie ekipy i opóźnienie momentu w którym się wprowadzimy do naszego mieszkania marzeń, mogą nie tyle kosztować nas więcej finansowo, co emocjonalnie i nerwowo.

Czym jest wykończenie pod klucz?

„Oferujemy projektowanie wnętrz, wykończenie mieszkań pod klucz oraz kompleksowe ich urządzenie. Przy współpracy wyjątkowych architektów pokażemy Ci jak realizować wnętrza w prosty, funkcjonalny i przyjemny sposób. Zainspirujemy Cię pomysłami na aranżacje z Twoich marzeń i doradzimy w wyborze materiałów wykończeniowych. Stworzony przez nas program realizacji wnętrz pozwala na wybór spośród trzech pakietów wykończeń, w różnych wariantach cenowych” powyższe informacje możemy znaleźć w ofercie Marvipol Development. Poszczególni deweloperzy oferują ciekawe rozwiązania w okazyjnych cenach. Bardzo często na terenie inwestycji znajduje się mieszkanie pokazowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć przykładowy projekt i zadecydować, czy prezentowany styl nam odpowiada.

Czym jest stan deweloperski?

Najbardziej ogólnie – jest to stan wykończenia, który jest całkowicie podstawowy. Nie pozwala on na zamieszkanie tuz po odbiorze mieszkania, ponieważ wymaga wprowadzenia w mieszkaniu prac wykończeniowych na koszt kupującego. Najwięcej niejasności pojawia się na samym starcie – ponieważ nie ma jednej, sprecyzowanej definicji mówiącej, co jest obowiązkowy elementem wykończenia. Przepisy prawne nie są precyzyjne, zatem mieszkanie, które oferują różni deweloperzy mogą być w zupełnie innym momencie budowy oddane nabywcy.

Najczęściej stan deweloperski oznacza, że w mieszkaniu zastaniemy:

  • wstawione okna i parapety,
  • wylewkę betonową lub cementową,
  • wstawione drzwi (najczęściej tylko zewnętrzne),
  • ściany otynkowane,
  • podłączenia instalacji gazowych, kanalizacyjnych, elektrycznych…

Zatem z terminem stan deweloperski spotykamy się najczęściej. Gdy planujemy kupić nieruchomość, warto sprawdzić cóż ten wybrany przez nas deweloper rozumie poprzez to określenie, gdyż w momencie odbioru mieszkania czekać będzie nas jeszcze wiele pracy oraz dodatkowych wydatków, które dobrze jest przekalkulować i zaplanować. Warto wybrać opcję, która nam się będzie bardziej opłacać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*