Rady hydraulika – jak dobrać grzejnik

jak dobrać grzejnik

Grzejnik jest urządzeniem, bez którego nie można wyobrazić sobie dzisiejszego domu. Jego odpowiedni dobór jest bardzo istotny. W jaki sposób dobrać grzejnik do swojego mieszkania?

Przede wszystkim moc

Podstawowym parametrem grzejnika jest [b]moc[/b]. Dzięki znajomości współczynnika mocy danego grzejnika można stwierdzić, czy jego zdolność grzewcza jest wystarczająca do ogrzania danego pomieszczenia. Producenci najczęściej podają temperaturę czynnika, która jest na zasilaniu i powrocie. Przyjęło się, iż są to wartości 75 i 65 stopni Celsjusza. Są to temperatury najczęściej podawane przez producentów grzejników.

Dobierając grzejniki o odpowiedniej mocy należy zwrócić również uwagę na temperaturę, która jest w danym pomieszczeniu. Najczęściej jest to 20 stopni, jednak może się ona różnić, gdyż w łazience najczęściej temperatura wynosi 24 stopnie. Chcąc obliczyć [b]moc[/b] należy skorzystać z poniższego równania.

Q=A*q

Gdzie:
Q – wymagana moc grzewcza,
A – współczynnik korygujący,
q – jednostkowe zapotrzebowaniem na ciepło dla domu.

Powyższym równaniem można jedynie określić przybliżoną wartość mocy dla całego budynku. Niestety, równanie to nie określa innych czynników jak liczba okien, przegrody zewnętrzne czy sąsiedztwo pomieszczeń nieogrzewanych.

Jaki typ grzejnika wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jak dobrać grzejnik do swojego domu bądź mieszkania, należy przede wszystkim zapoznać się ze wszystkimi możliwościami. Obecnie dostępnych jest kilka typów grzejników.

Najpopularniejsze są grzejniki płytowe. Posiadają one gładką powierzchnię czołową. Ich prosta i płaska konstrukcja skutkuje tym, że grzejnik tego rodzaju nie zajmuje wiele miejsca. Jego kształt sprawia, że grzejnik jest łatwy w utrzymaniu czystości. Kaloryfery te cechuje duża sprawność przekazywania energii. Ten typ kaloryferów musi zostać zamontowany jako element obiegów zamkniętych.

Innym rodzajem grzejników są kaloryfery członowe aluminiowe. Są one stworzone z połączonych żeberek aluminiowych, które razem tworzą zestaw o wymaganej mocy. Substancją grzewczą jest w tym przypadku strumień ciepłego powietrza, który krąży w kanałach. Tego typu rozwiązania są bardzo dobre w zamian za stare grzejniki żeliwne, gdyż posiadają taki sam rozstaw końcówek przyłączeniowych.

Można spotkać również kaloryfery konwektorowe, w których elementem grzewczym jest nagrzewnica w kształcie pętli. Pętla ta jest wykonana z rury oraz radiatora. Element grzejny jest osłonięty przez obudowę, która wydobywa ciepło na zewnątrz. Ogrzewania zachodzi na skutek konwekcji, co ogranicza je przede wszystkim do stosowania pod okna. W związku z bardzo mocnym przepływem powietrza, dochodzi do wzmożonego osiadania kurzu na grzejniku.

Na rynku można spotkać również kaloryfery ozdobne, które łączą funkcję grzewczą z ozdobną. Kaloryfery tego typu charakteryzują się obudową w rozmaite wzory oraz różne kształty żeberek.

Czy grzejnik do domu i mieszkania ma być taki sam?

Wybierając odpowiedni kaloryfer, wiele osób zastanawia się czy w przypadku mieszkania i domu można dokonać takiego samego wyboru. W większości przypadków jest to możliwe, jednak należy zastanowić się kiedy. Przede wszystkim, w przypadku domu istnieje możliwość posiadania pomieszczeń nieogrzewanych, które będą pochłaniały ciepło płynące z innych pokoi. W ten sposób w pokojach przyległych należy zainstalować często mocniejsze kaloryfery. Ponadto w domu można zastosować ogrzewanie podłogowe, co nie zawsze jest możliwe w mieszkaniach. Przed podjęciem decyzji o ogrzewaniu warto skonsultować się do doświadczonym hydraulikiem, który sprawdzi projekt i pomoże w instalacji.

Dobór grzejnika nie jest wcale łatwym zadaniem. Należy dobrze przemyśleć jaką mocą powinien charakteryzować się dany kaloryfer oraz przeanalizować, które substancja grzewcza będzie najlepszym wyborem. Jeżeli ktoś mieszka w domu, może rozpatrzyć opcję montażu instalacji podłogowej, jednak w tym przypadku również należy zapoznać się z jej charakterystyką.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*