Jaki podgrzewacz do wody wybrać

podgrzewacz do wody

Jeżeli pozyskiwanie ciepłej wody w domu odbywa się za pomocą podgrzewacza do wody, warto zastanowić się, jaki podgrzewacz wybrać dla siebie. Jaki podgrzewacz wybrać do swojego domu, który będzie najbardziej odpowiedni i adekwatny.

Jakie urządzenia mamy do wyboru? Jaki podgrzewacz do wody jest najlepszy, a jaki nie jest. Czy jest w ogóle najlepszy, czy każdy jest inny zależnie od potrzeb, oczekiwań i wymagań? Czy podgrzewacz wody to urządzenie, które może być dla nas również oszczędne, poza tym, że przydatne?

Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę z tego, że mamy dostępne różne podgrzewacze. Różnią się one zarówno pod względem funkcjonowania, zasady działania, jak również pod względem zasilania, najogólniej mówiąc. Do naszej dyspozycji mamy podgrzewacze przepływowe, pojemnościowe, gazowe i elektryczne. To, jakie urządzenie wybierzemy, zależne jest od wielu zróżnicowanych czynników i cech samego wybieranego urządzenia.

Podgrzewacz przepływowy i pojemnościowy

Podgrzewacz przepływowy to urządzenie bardzo ekonomiczne, oszczędne. Jego konstrukcja jest bardzo prosta. Składa się z palnika i wymiennika ciepła, które zawarte są w metalowej obudowie. Działanie jest proste. W momencie poboru wody urządzenie ją podgrzewa do ustalonej wcześniej przez użytkownika temperatury. Temperatura ta mieści się w przedziale pomiędzy 30 a 60 stopni. Odkręcenie wody powoduje jej natychmiastowe podgrzanie, które trwa mniej więcej około trzech sekund. Tylko w tym czasie urządzenie pobiera energię. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że właśnie zużywa bardzo mało energii, dzięki temu jest ekonomiczny. Jednakże nadaje się on tylko do małych domów, gdzie pobór wody znajduje się blisko źródła ciepła. Ważne tu jest również to, że urządzenie nie gromadzi wody, więc nie jesteśmy uzależnieni od pojemności pojemnika na nagrzaną wodę. Zaraz po jej odkręceniu taką mamy. Jednak, jeżeli więcej osób korzysta z podgrzewacza to staje się on nieco mniej wydajny.

Podgrzewacz pojemnościowy to nieco inne urządzenie. Jego cechą jest przede wszystkim duży zbiornik. Jeżeli ma mniej niż osiemdziesiąt litrów, to wówczas może być instalowany na ścianie. Jeżeli ma powyżej, to instalowany jest wówczas na podłodze. Zbiornik gromadzi podgrzaną wodę. Temperaturę wody określa użytkownik, ma do wyboru zakres pomiędzy 40 a 75 stopni. I tak, jeżeli temperatura w zbiorniku osiąga wspomniany poziom, to wówczas, nic się nie dzieje. Jeżeli spada poniżej tego co ustawił użytkownik, to wówczas uruchamia się zawarty w zbiorniku palnik i podgrzewa wodę do ustalonego poziomu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zaraz po odkręceniu wody mamy dostępną taką, jaką sobie ustawimy. Jednak urządzenie pracuje niemalże ciągle. Każdy spadek temperatury wiąże się z uruchomieniem podgrzewania.

Gazowe czy elektryczne

Drugą niezwykle ważną kwestią jest zasilanie. Do wyboru mamy podgrzewacze gazowe i elektryczne. Gazowe są znacznie bardziej ekonomiczne, są tańsze. Gazowe podgrzewacze nie są też tak bardzo niebezpieczne jak to było kiedyś.

Z drugiej strony można również skorzystać z elektrycznego zasilania. Podgrzewacze elektryczne są dość energooszczędne. Uruchamiają się tylko na czas podgrzewania wody, dzięki temu są zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż mogłoby się to wydawać. Ważne też żeby zdawać sobie sprawę, że samo podgrzewanie trwa bardzo krótko, co powoduje, że sam czas poboru nie jest długi i to również jest zdecydowanie energooszczędne.

Podsumowując, wybór odpowiedniego podgrzewacza do wody zależny jest od wielu różnorodnych czynników i przede wszystkim od potrzeb, oczekiwań i wymagań jakie stawiamy podgrzewaczom do wody. Do dyspozycji mamy zarówno różne rodzaje wydajności podgrzewacza, jak również różne rodzaje dostarczania ciepła. Dlatego też trzeba naprawdę rozważnie podejmować decyzję i bardzo rozważnie wybierać odpowiedni dla siebie podgrzewacz. Mając jednak już wszystkie powyższe informacje, podjęcie decyzji z pewnością będzie znacznie prostsze i znacznie łatwiejsze. Warto te informacje uwzględnić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*